خدمات استراتژی محتوا

اگر به تازگی پا به دنیای بازاریابی محتوایی گذاشته اید، بیش از هر چیزی به یک استراتژی محتوا احتیاج دارد. حتی اگر از قبل فعالیت در این زمینه را آغاز کرده باشید، برای اطمینان از به روز بودن، نوآورانه بودن و جذاب بودن استراتژی محتوایی تان، هرازچندگاهی باید در آن بازنگری کنید. از آنجایی که محتوا ابزار اصلی دستیابی به اهداف بازاریابی محتوایی است، استراتژی محتوا برای کسب وکارها بسیار حائز اهمیت است.

استراتژی محتوا یا استراتژی بازاریابی محتوایی؛ مسئله این است!

اغلب افراد به اشتباه این دو عبارت را یکسان در نظر می گیرند. در حالی که دو مفهوم مذکور از زمین تا آسمان با یکدیگر تفاوت دارند:

استراتژی بازاریابی محتوا

سازمان ها معمولاً از بازاریابی محتوایی برای جذب مخاطب، افزایش درآمد، کاهش هزینه ها، جذب مشتریان بهتر و... استفاده می کنند. «چرا» هسته اصلی بازاریابی محتوایی را تشکیل می دهد: چرا کسب وکار شما محتوا تولید می کند؟ محتوای شما قرار است درد چه کسانی را درمان کند؟ چگونه می توانید راه حل متفاوت و منحصربه فردی برای مشکلات مخاطبینتان ارائه کنید؟

استراتژی محتوا

در استراتژی محتوا بر ایجاد، انتشار و مدیریت محتوای مفید و قابل استفاده تمرکز می شود. استراتژی محتوا از محدوده استراتژی بازاریابی محتوایی فراتر می رود و به کسب وکارها کمک می کند تمام محتوایی را که دارند، مدیریت کنند. علاوه بر این، استراتژی محتوا به شما کمک می کند برای استفاده از انواع محتوا (صوتی، تصویری و نوشتاری) جهت دستیابی به اهداف تجاری تان برنامه ریزی کنید. یک استراتژی محتوایی موفق، می تواند مخاطبان هدف شما را در هر مرحله از قیف جذب کند و حتی پس از خرید هم تعامل آن ها با کسب وکارتان را حفظ کند.

چرا استراتژی محتوا برای کسب وکارها مهم است؟

آمارها نشان می دهد کسب وکارهایی که استراتژی محتوایی مستندی دارند، نسبت به رقبای خود عملکرد کارآمدتری در بازاریابی محتوایی دارند. با این حال، بسیاری از بازاریاب ها و حتی بسیاری از مدیران ارشد بازاریابی، اهمیت برخورداری از یک برنامه ریزی دقیق و مستند را برای کمک به تولید و انتشار محتوا دست کم می گیرند. اگر خدایی نکرده شما هم جزء این افراد هستید، ادامه مطلب را مطالعه کنید تا شاید مزایای استراتژی محتوا متقاعدتان کند که این حوزه را در اقدامات بازاریابی خود جدی تر بگیرید.

01

استراتژی محتوا شما را در هدف گذاری و دستیابی به آن ها یاری می رساند

در حالت ایده آل، اقدامات بازاریابی شما باید کسب وکارتان را یک قدم به اهداف خود نزدیک تر کند؛ در غیر این صورت، صرفاً وقت، پول و انرژی خود را هدر خواهید داد. استراتژی محتوا به شما کمک می کند که اهداف خود را اولویت بندی کنید و با یک برنامه ریزی مستند و مدون اقدامات لازم را برای دستیابی به آن ها انجام دهید. همچنین، این اطمینان را به شما می دهد که تمامی تلاش هایتان نتایج مطلوبی را در پی خواهند داشت.

02

استراتژی محتوا به شما کمک می کند وضعیت پیشرفتتان را پیگیری کنید

در یک استراتژی محتوایی موفق، باید معیارهایی برای سنجش میزان اثربخشی اقدامات بازاریابی محتوایی تعیین شود تا دائماً بتوان عملکرد اقدامات مذکور را تجزیه و تحلیل کرد. اهداف کوتاه مدت و بلندمدت، معیاری عالی برای ارزیابی موفقیت یا عدم موفقیت بازاریابی محتوایی شما هستند.

03

استراتژی محتوا شناسایی فرصت های جدید را هموارتر می کند

یک بازاریاب محتوای موفق دائماً به دنبال فرصت های جدیدی برای تولید محتوا است. او موظف است محتوایی پیرامون موضوعات خبری داغ ایجاد کند تا بتوان به تعداد بیشتری از مخاطبان هدف دست پیدا کرد. استراتژی محتوا، تمام روش هایی را که یک بازاریاب می تواند برای دنبال کردن اخبار و ترندهای روز و یافتن ایده هایی برای داستان سرایی استفاده کند، تعیین می کند. بدون وجود استراتژی محتوا، تلاش برای پیداکردن فرصت های جدید با آشفتگی همراه خواهد بود و این آشفتگی در محتواهای منتشرشده و لحن برند منعکس خواهد شد.

04

استراتژی محتوا هزینه ها را کاهش می دهد

خلق و توزیع محتوا هزینه بر است. در صورتی که بازاریابان محتوایی استراتژی مشخصی برای خلق و انتشار محتوا نداشته باشند، ممکن است بودجه سازمان را هدر دهند. استراتژی محتوا تعیین می کند که چه مقدار پول باید برای هر پروژه خرج شود، چگونه خرج شود و بازاریاب ها از چه طریقی می توانند هزینه های خود را کاهش دهند.

05

استراتژی محتوا تعهد تیم بازاریابی شما را افزایش می دهد

بدون وجود یک استراتژی مدون و معین، اعضای تیم بازاریابی محتوایی شما نمی دانند که چه مقدار محتوایی باید تولید شود یا محتواها کجا پست شوند و هر چیز دیگری که به وظایف روزانه آن ها مرتبط است، برایشان مبهم خواهد بود. استراتژی بازاریابی، برنامه ای برای خلق محتوا، مدیریت شبکه های اجتماعی، اتوماسیون بازاریابی و... تعیین می کند. در واقع، با داشتن استراتژی، فرایند بازاریابی محتوایی آسان تر می شود و تیم بازاریابی مولدتری خواهید داشت.

06

استراتژی محتوا به شما کمک می کند محتوایی تولید کنید که به «تبدیل» منجر می شود

داشتن یک استراتژی محتوا برای خلق محتوایی که تبدیل را در پی دارد، ضروری است. اگر در استراتژی محتوایی خود به درستی تعیین کرده باشید که:

 • مخاطبین هدف شما چه کسانی هستند

 • مخاطبین شما به چه محتوایی نیاز دارند

 • لحن برند شما چگونه باید باشد

 • هر نوع محتوا چه سبک و فرمتی باید داشته باشد

 • و در کدام کانال ها توزیع شود

می توانید انتظار داشته باشید محتوایی که تیم بازاریابی شما تولید می کند، به تبدیل مشتری منجر شود.

چگونه می توان یک استراتژی محتوا توسعه داد؟

حال که با اهمیت و ماهیت استراتژی محتوا آشنا شدیم، بیاید ببینیم که چطور می توانیم یک استراتژی محتوایی تدوین کنیم:

01

در اولین قدم اهداف خود را مشخص کنید: چرا می خواهید محتوا تولید کنید و چرا برای بازاریابی محتوایی به برنامه نیاز دارید؟

02

پرسونای خریدارتان را تعیین کنید و درباره مشخصات مشتریان خود حسابی تحقیق کنید. در صورتی که مخاطبین هدف خود را به خوبی بشناسید، می توانید محتوای مرتبط و ارزشمندتری را در اختیار آنان قرار دهید و آن ها را به تعامل با کسب وکارتان وادارید.

03

محتوای خود را ارزیابی کنید. چه به تازگی بازاریابی محتوایی را شروع کرده باشید و چه در این زمینه صاحب تجربه باشید، ارزیابی محتوا به شما کمک می کند که دریابید مخاطب شما کدام محتوا را بیشتر دوست دارد و چه محتوایی به تبدیل بیشتری منجر می شود.

04

از یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) کمک بگیرید. تولید، انتشار و آنالیز محتوا، بخش های حیاتی مدیریت محتوا هستند. استفاده از یک CMS به شما کمک می کند که محتوای خود را به روشی بهینه و آسان، مدیریت و ردیابی کنید.

05

باید درباره اینکه چه نوع محتوایی برای کسب وکار شما بهترین گزینه است، تصمیم گیری کنید. ارجاع به پرسونا و اولویت ها و نیازهای او می تواند شما را در انتخاب فرمت محتوایی مناسب یاری برساند.

06

با برگزاری جلسه های طوفان فکری، ایده های بکری برای محتواهای آتی خود خلق کنید.

07

در نهایت، باید محتوای خود را منتشر و مدیریت کنید. برنامه بازاریابی محتوایی شما علاوه بر تعیین نوع محتوایی که تولید خواهد شد، باید سازماندهی آن را هم شامل شود. استفاده از یک تقویم محتوایی برای تولید و انتشار محتوا و تبلیغ، در این مرحله راه گشای شما خواهد بود.

هر کسی را بهر کاری ساخته اند

با توجه به نقش مهمی که استراتژی محتوا در توسعه و پیشرفت کسب وکار شما ایفا می کند، نباید تدوین استراتژی را به دست هر کسی بسپارید. بدین منظور، به تیمی خلاق، کاربلد و زبده نیاز دارید که کسب وکار شما و نیازهای آن را به خوبی بشناسد و بتواند استراتژی نوآورانه و درستی برای دستیابی به اهداف شما تعیین تدوین کند؛ یعنی همان چیزی که همکاران ما در تیم همیار ما در اختیار شما قرار خواهند داد.

خدماتی که آژانس خلاقیت همیار ما برای تدوین استراتژی محتوا در اختیار شما همراهان قرار می دهد عبارت است از:

شناخت کامل کسب وکار و تجزیه و تحلیل نقاط قوت و ضعف

تدوین استراتژی بیش از هر چیزی نیازمند آگاهی از این است که کسب وکار شما در چه حیطه ای بیشتر نیاز به رشد دارد و در بحران ها به کدام یک از نقاط قوت آن می توان تکیه کرد. متخصصین همیار ما از صفر تا صد این مسیر همراه شما هستند.

هدف گذاری

هدف گذاری کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت برای تدوین یک استراتژی محتوایی موفق ضروری است. مشاوران و متخصصین ما به شما کمک می کنند که با توجه به ماهیت کسب وکار و حیطه فعالیتتان هدف گذاری کنید و استراتژی مناسبی را برای دستیابی به این اهداف تدوین کنید.

اجرا و ارزیابی استراتژی

پس از تدوین استراتژی، نوبت به اجرا و ارزیابی آن می رسد. پس از اجرای استراتژی باید بتوانید نتایج آن را ارزیابی کنید و بر اساس آن برای اقدامات بازاریابی محتوایی تان در آینده برنامه ریزی کنید. بدون آنالیز شرایط از کجا می توانید بررسی کنید که کدام جنبه ها نیاز به بهبود و اصلاح دارند؟

تولید و انتشار محتوا

علاوه بر تدوین استراتژی، کارشناسان و همکاران ما شما را در فرایند تولید محتوای ارزشمند و کاربردی و انتشار آن در کانال های مناسب یاری برسانند. همچنین به شما کمک می کنند که محتواهای منتشرشده را ارزیابی کنید و تصمیمات بهتری برای اقدامات آتی خود اتخاذ کنید.

چرا همیار ما؟

در دنیایی که ادعا بر سر تخصص و تجربه بالاست، کسب وکارها به سختی می توانند به تیمی برای برون سپاری اقدامات بازاریابی محتوایی خود اعتماد کنند و این مسئله کاملاً قابل درک است. اگر می پرسید که چرا باید همیار ما را انتخاب کنید، ما دلایل زیر را می شماریم:

 • ارائه خدمات باکیفیت در کنار قیمت مناسب

 • تدوین استراتژی محتوایی موفق با توجه به اهداف، اولویت ها و نیازهای کسب وکار شما

 • به کارگیری تیمی خلاق و کاربلد

 • ارائه ایده های خلاقانه برای بهبود اقدامات بازاریابی محتوایی کسب وکار شما

 • نظارت بر اجرای برنامه های تدوین شده

 • تجزیه و تحلیل دقیق اقدامات انجام شده

 • ارائه خدمات تولید محتوا و استفاده از لحنی منحصربه فرد با توجه به ماهیت کسب وکار شما

 • پشتیبانی دائمی از کسب وکار شما از اولین روز عقد قرارداد

 • و...

 

پرواز به سوی افق های روشن توسعه و پیشرفت با استراتژی محتوا

از قدیم گفته اند که کار را باید به کاردان سپرد! با توجه به اینکه تدوین استراتژی محتوایی امر بسیار خطیر و مهمی برای کسب وکار شما است، توصیه می کنیم از یک همراه و همیاری مطمئن برای تدوین استراتژی کمک بگیرید. برای شروع یک همکاری سودآور و پرثمر همین حالا با ما تماس بگیرید.