کسب و کار اینترنتی چیست؟ خاک غنی مهیاست!

کسب و کار اینترنتی چیست؟

کسب و کار اینترنتی چیست؟ خاک غنی مهیاست!

کسب و کار اینترنتی چیست؟ خاک غنی مهیاست! 751 386 تحریریه همیار ما

کسب و کار اینترنتی چیست؟ در نوشتار زیر قصد داریم با ارائه تاریخچه کوتاهی از کسب و کار های اینترنتی، شما را با تعریف، اهداف و انواعی از این نوع مشاغل آشنا کنیم. و در انتها با معایب و مزایا و همچنین نکات مهمی که در این حرفه به آن نیاز دارید بپردازیم. پس با ما همراه باشید؛ تا در این مقاله و مقاله های بعدی، تکنیک هایی کاربردی را به شما بیاموزیم.

کسب و کار اینترنتی چیست؟ و چگونه آن را شروع کنیم؟

همه ما میدانیم مجموعه فعالیت هایی شامل: ایده، تولید و توزیع که بتواند به کسب درآمد منتهی شود را کسب و کار میگویند. حالا اگر همین فرایند را در بستر اینترنت و با استفاده از پتانسیل های شبکه نت، فضای مجازی و تکنولوژی انجام دهید، آنوقت است که شما صاحب یک کسب و کار اینترنتی شده اید. البته در این نوع کسب و کار، لزوما مجبور به تولید فیزیکی نیستید. و می توانید فقط با یک ایده خلاقانه درآمد زایی کنید. در واقع جنبه ی برتر مشاغل اینترنتی نسبت به کسب و کارهای فیزیکی، همین بعد از ما جدا ست. که در قسمت ایده ها مفصل تر به آن خواهیم پرداخت.

تاریخچه کوتاهی از مارکتینگ و در آمد زایی اینترنتی

آیا تا بحال به این موضوع هیجان انگیز فکر کرده اید که اولین خرید اینترنتی دنیا را چه کسی و در کدام نقطه ی جهان انجام داده است؟!
باید اعتراف کرد که مشاغل اینترنتی از قسمت و تاریخچه طولانی برخوردار نیستند. اما در عین حال باید افتخار کرد که در همین مدت زمان کوتاه، آنقدر رشد سریع و همه جانبه ای داشته اند که اینچنین در زندگی عادی و روزانه ی عمومی ریشه دوانده اند.

اولین خرید اینترنتی دنیا تاریخچه کسب و کار اینترنتی

3تاریخ مهم و اثر گذار وجود دارد. سال 1971 میلادی دانشجویان دانشگاه استنفورد و دانشگاه ام ای تی، برای قرار معامله ای عجیب از اینترنت استفاده کرده اند. اما این قرار هرگز بعنوان استار تی برای خرید و فروش های اینترنتی در نظر گرفته نمی شود. چون عملا پولی میان آنها رد و بدل نشده بود. سال 1984 در بریتانیا، مادر بزرگی74 ساله که تنها در خانه زندگی میکرد، برای خرید مرغ و کورن واکس از ویدیو تکست استفاده کرد. در این خرید، پول و محصول به صورت دستی مبادله شد و چون خبری از کارت اعتباری نبود، نمی توان این خرید را نیز نقطه شروعی برای فروش آنلاین در نظر گرفت.

و اما بالاخره در 1994، جوان 21 ساله ای به اسم “دن کان” صاحب وب سایت “نت مارکت” توانست یک حلقه سی دی از آلبوم موسیقی را به دوست خود در فیلا دلفیا بفروشد. در واقع دوست او با پرداخت 12 دلار و 48 سنت، اولین کسی بود که در تاریخ  اینترنت، با کارت اعتباری خود خرید اینترنتی انجام داد. بعدها “دن کان” در مصاحبه ای با نیویورک تایمز گفته بود: (حتی آژانس امنیت مالی آمریکا هم این خرید را زیر نظر داشت!)

از سال های دهه 1990 تا کنون، مشاهده فراز و نشیب های بسیاری در مسیر کسب و کارهای اینترنتی بوده ایم. اتفاقاتی که این تاریخچه کوتاه را به 3 دوره تقسیم کرده اند.

شرکت های دات کام، پیتزا هات، فروشگاه های آمازون،Ebay و تیم تجارت برتوزلی حاصل این دوره از تاریخچه تجارت الکترونیک هستند که سال های 1994 تا 2000 را شامل می شود. از سال 2000، صنعت دات کام با سقوط ناگهانی عظیمی روبه رو شد تا 2007 ادامه داشت. سال 2007 با رو نمایی گوشی هوشمند iphone ، کسب و کارهای اینترنتی جان دوباره ای گرفتند و به رونق مجدد رسیدند. این رشد صعودی، تا کنون ادامه داشته است.

پیش تازان صنعت وب مارکت

اگر بخواهیم نمونه هایی جهانی و بین المللی از این نوع کسب و کار مثال بزنیم، شاید بهتر باشد گزینه فروشگاه های معروف و پر درآمد آمازون باشد. با درآمدی بیش از 34میلیارد دلار در سال و1000دلار در ثانیه. بعد از آن می توان شرکت google را با 29 دلار درآمد در سالیانه در رتبه بعدی قرار داد. علی بابا پیشرو در تجارت جهانی، به پرطرفدار ترین سایت صادرات و واردات کلان دنیا تبدیل شده است. Expedia، Net flix، Face book، Aol و یاهو از دیگر شرکت های موفقی هستند که وجود سابقه ی گم، به درآمدهای کلان و میلیارد دلاری دست پیدا کرده اند.

در ایران نیز، دی جی کالا با فروش روزانه بیش از 1میلیارد تومان، سهمی 85 درصدی در بازار خرده فروشی ایران دارد. سال92 ارزش واقعی این شرکت، 500میلیون دلار تخمین زده شده بود. یکی دیگر از بازیگران نقش اصلی نت ورک مارکتینگ ایران، اسنپ است. با ارزش بین 4/1 الی 7/1 میلیارد دلار و رکورد یک ملیون سفر موفق در روز، درگاه پرداخت پارس پال، تپ سی، آپارات و نت برگ، از دیگر کسب و کارهای اینترنتی موفق در بازار امروز ایران هستند.

درآمد کسب و کار های اینترنتی

مزیت های یک کسب و کار اینترنتی چیست؟

(“دنیا تو همین گوشی موبایل جا شده، آن وقت تو هنوز به فکر این هستی که یک مغازه داشته باشی؟!”)

این جمله ی شیطنت آمیز، با طعنه و کنایه، شاخص ترین برتری مشاغل اینترنتی را بر کسب و کار های فیزیکی می کوبد.

بدون محدودیت و مرز پول در بیاورید. نه فقط در شهر خودتان ، بلکه در تمام یک کشور و حتی در تمام دنیا بفروشید. نه فقط در ساعات اداری، که در تمام طول شبانه روز پول در بیاورید. هنگامی که از خواب بر میخیزید و همانطور نشسته با خود کلنجار می روید تا خودتان را راضی کنید که از تخت پایین بیایید و به سراغ کسب و کارتان بروید، کسب و کارهای اینترنتی با سرعتی نجومی در حال پول در آوردن هستند. درست در همان 2 دقیقه ای که شما خیره سر جای خود نشسته اید، شرکت آمازون 120000دلار جیب می زند! این است معماری واقعی فراتر از زمان و مکان. مزیتی که هر کس را برای داشتن یک شغل اینترنتی وسوسه می کند.

نه فقط زمان و مکان، بلکه ریاست خود را در دست بگیرید. رئیس خود باشید و از استقلال لذت ببرید. اینکه معیارهای کاری تان را خودتان شخصی کنید، موهبت دیگری ست که شامل حالت تان می شود.
ارزان بودن این نوع کسب و کارها نسبت به مشاغل فیزیکی، یکی دیگر از امتیازات مثبت این حرفه است. سرمایه اولیه ای که برای شروع به آن نیاز دارید، چندان مبلغ زیادی نیست. علاوه بر آن فعالان این حوزه معمولا هزینه ی اندکی بابت اجاره دفتر و ابزار آلات و وسایل کاری می پردازند و این خود نیز، نقطه ی عطف، دیری محسوب می شود.

معایب کسب و کار اینترنتی چیست؟

چند دهه پیشین را تصور کنید. هرگز نمی توانستید شخصی را پیدا کنید که بدون دست زدن و لمس کردن یک کالا، حاضر باشد آنرا بخرد. خواسته ای عجیب و غیر معقول بود، اگر از کسی میخواستید که فقط با نگاه کردن به جنسی با بتش پول پرداخت بپردازد! آن هم نه از پشت ویترین، بلکه نگاهی از کیلومترها دورتر. با وجود گسترش خرید و دریافت خدمات از اپلیکیشن ها و برنامه های اینترنتی،  همچنان این ترس از خرید ناقص در بین کاربران، علی الخصوص مردم عامه ی جامعه پا برجا ست پس طبیعی است که جلب اعتماد و ایجاد حلقه ی اطمینان بین فروشنده و خریداران در فضای نت ورک، کاری دشوار و زمان بر است. پس صبور باشید.

“بامبو” اسم گیاهی ست که وقتی دانه آن را می کارید تا سال های متمادی جوانه نمی زند.
تا اینکه بالاخره در سال پنجم از دانه ی کاشته شده جوانه ای سر بر می آورد و در 6ماه بعد، بطول معجزه آسایی رشد می کند. آنقدر موثر که در عرض 6 ماه جادویی، به ارتفاعی بیش از 30میتر می رسد. شاید همه فکر کنند این ارتفاع حاصل 6ماه رشد است. اما این قامت بلند بالا، حاصل 5سال و 6 ماه رشد است. این درخت مثال مناسبی برای رشد کسب و کارهای اینترنتی ست. باید با صبر و حوصله فراوان، در مدت های نسبتاً طولانی، اعتماد مشتریان خود را جلب کنید تا بالاخره به 6ماه جادویی کسب و کارتان برسید.

اگر بخواهیم به یکی دیگر از معایب نت ورک مارکتینگ و تجارت الکترونیک اشاره کنیم، شاید بتوان به حساسیت بالای این حرفه نسبت به مشاغل فیزیکی اشاره کرد. هرگونه خطا، نقض و یا اشتباه می تواند ارزش و اعتبار شما را به خطری جدی مواجه کند. بطوری که دیگر قادر به ادامه فعالیت نباشید. با جان و دل از اعتبار تان محافظت کنید.

از نان شب واجب تر، ایده های خلاقانه!

ورودی بی ایده ها ممنوع! دنیای کسب و کارهای اینترنتی، دنیای آدم های باهوش، خلاق و ایده پرداز است. بگذارید رک و پوست کنده بهتان بگویم؛ اگر یک ایده ی خلاقانه و نوآورانه ندارید بروید پی کارتان.

چند سال پیش در بخش جوانان جشنواره خوارزمی اتفاقی جالب رخ داد. جوانی کم سن و  سال با یک عدد مداد ساده، بر تمام اختراعات حاظر در جشنواره غلبه کرد و رتبه اول را از دیگر مخترعان پرشور و شوق حاضر در جلسه ربود. طرح او چنین بود: (با هر بار تراش کردن مداد، مقداری از طول آن کم می شود. وقتی به 5 سانتی متری انتهای آن میرسیم، تقریبا همه ی ما آن مداد را دور می اندازیم. چون عملا نوشتن با آن مداد 5سانتی متری بسیار سخت است. به همین دلیل در 5سانتی متری انتهای مداد، گرافیت قرار ندهیم!) اگر سه تا از این 5 سانتی متری های صرفه جویی شده را کنار هم بگذاریم، می توانیم یک مداد جدید را تامین کرد. این طرح را یک کارخانه ی مداد سازی خریداری کرد و به مرحله ی اجرا در آورد. این ایده هم جنبه مالی داشت و هم جنبه ی محیط زیستی. علاوه بر آن، قدرت تفکر و خلاقیت دهی انسان را به رخ تمام طراح های کلان و پرهزینه کشید. او با یک عدد مداد ساده، بر تمام سیستم های پیچیده و پر از سخت افزار، بر تمام دستگاه های مکانیکی و برق پر از قطعات ریز و درشت برتری یافت.

در دنیای کسب و کارهای اینترنتی نیز شما دقیقاً به چنین خلاقیتی نیاز دارید. به چنین ایده ای با کمترین هزینه، بیشترین سود و باز آوری را از شرایط موجود به دست بیاورید. یک ایده پرداز خوب، یک نیاز منبع خوب است. نیازهای اولیه و ثانویه مردم را می شناسد و برای آنها پاسخ می آفریند.

هر نکته ی مهم، یک سکوی پرتاب

نکات مهم در کسب و کار اینترنتی بسیار متعدد و مفصل هستند که در مقاله ای جداگانه، آن ها را توضیح خواهیم داد. در این بخش فقط به تعدادی از آنها اشاره میکنیم.

 

  • در قدم اول، یک وب سایت حرفه ای، با طراحی زیبا و دارای محتوای خوب راه اندازی کنید. امروزه تمام مشاغل اینترنتی موفق، نقش پررنگ و فعالی در شبکه های اجتماعی دارند. باید یاد بگیرید که از شبکه های اجتماعی گوناگون بعنوان یک قیف برای سایت تان استفاده کنید. یعنی با هدایت مخاطبین و کاربران به سمت سایت و با استفاده از تکنیک های قلاب کردن، آنها را به مشتری های دائمی و وفادار خود تبدیل کنید.
  • تقریبا در تمام ابزار ها و رسانه های ارتباط جمعی شاهد تبلیغات های مختلف و جورواجوری هستیم اما شما میتوانید کمی متفاوت تر عمل کنید. مثلا برای تبلیغات از یک اسپانسر کمک بگیرید. یا به برگزاری ایونت (رویداد) اقدام کنید. نمایشگاه های الکامپ و اینوتکس محل های مناسب و مستعدی هستند که هر ساله تعداد کثیری از کسب و کار های اینترنتی را در خود جمع میکند تا به مبادله و هم افزایی بپردازند. سعی کنید در این رویداد های حضوری فعال و چشم گیر داشته باشید تا بعنوان تیمی جوان و اکتیو در بازار شناخته شوید.
  • نکته ی بعد اینکه، تحقیقات اخیر نشان میدهد ۵۵٪ تا ۷۰٪ پرو ها، به خرید آن جنس منتهی میشود! این آمار به شما گوشزد می کند که تست کردن را برای مشتری هایتان آسان کنید. هر چقدر راحت تر کالای شما را تست کنند، احتمال فروش آن بیشتر است. به عبارت دیگر، هر چقدر تمهیداتی بیاندیشید که جنس شما راحت تر تست شود، ۵۵٪ تا ۷۰٪  مارکتینگ پرفروش تری خواهید داشت.
  • نکته ی مهم بعدی در کسب و کارهای اینترنتی، متمایز بودن است. باید چیزی داشته باشید که شما را از سایر رقبای تان متمایز و توجه ها را به خود جلب کند. ارزش منحصر به فرد شما کجای کارتان است؟ چرا کسی باید شما را به دیگر رقبای قدیمی تان ترجیح دهد؟ سعی کنید در وجهی از کارتان متفاوت عمل کنید. برای مثال در تبلیغات. وقتی نوشابه سون آپ پا به بازار گذاشت، غول هایی همچون پپسی و کوکاکولا بر بازار حکم رانی میکردند. سون آپ با یک شعار توجه عموم را به خود جلب کرد:(ما کوکاکولا نیستیم، دقیقا برعکس آنیم!)
  • دکتر شهاب اناری، یک از ایرانیان موفق در زمینه تجارت الکترونیک و نویسنده پرفروش بین المللی که اخیرا کتاب جدید خود را منتشر کرده است، برای تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل، فرمول پاپ را پیشنهاد میکند. پاپ یا (پ، ا ، پ) عبارت است از فرآیند ۱) پیشنهاد رایگان ۲) ارائه ارزش ۳) پیشنهاد پولی. در قدم های پیشنهاد رایگان و ارائه ارزش، باید به مشتری ثابت کنید که در مارکتینگ تان، چیز بدرد بخوری برای او دارید؛ تا هنگامی که در قدم سوم جسارت میکنید به او پیشنهاد پولی میدهید، با اعتماد و رضایت کامل آن را بپذیرد.
  • در نهایت اینکه گرد مالی کسب و کار های اینترنتی بازار ایران مبلغی حدود ۶۰۰۰ میلیارد تومان است. و این در حالی ست که ایران در بین کشورهای مصرف کننده اینترنت، رتبه دهم را در دنیا و اول را در خاور میانه داراست! یعنی بیشترین میزان مصرف نت در خاورمیانه! علاوه بر آن، ایران دومین کشور جوان دنیا ست و همه ی این ها عواملی ست که بازار کسب و کار اینترنتی ایران را به زمینی حاصلخیز و پربار تر تبدیل کرده است.
    خاک غنی مهیاست. بذر خود را بکارید و منتظر درخت بامبوتان باشید.
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
4.44 (9 رای)