توضیحات متا (Meta Description) و اهمیت آن در سئو چیست؟

توضیحات متا (Meta Description) و اهمیت آن در سئو چیست؟

توضیحات متا (Meta Description) و اهمیت آن در سئو چیست؟

توضیحات متا (Meta Description) و اهمیت آن در سئو چیست؟ 1180 570 تحریریه همیار ما

توضیحات متا که نام دیگر آن متا تگ توضیحات میباشد در میان دیگر متا تگ ها از اهمیت زیادی برخوردار است. توضیحات متا ممکن است از چشم کاربر یا ببیننده پنهان باشد ولی برای موتورهای جستجو اهمیت بسیار زیادی دارد. متا تگ توضیحات صفت های HTML هایی هستند که توضیحات مختصری را از صحفات وب می دهند. آنها بین یک جمله به یک پاراگراف کوتاه و در زیر لینک های قابل کلیک آبی رنگ در یک صفحه نتایج جستجو (SERP) ظاهر می شوند. گوگل بسته به نیاز و جستجوی کاربر خودش ممکن است این متاها را در دیگر قسمت های صحفه به نمایش بگذارد. یکی دیگر از تگ هایی که در سئو بسیار اهمیت دارد تگ عنوان (title tag) میباشد.

مثال :

توضیحات متا بین یک جمله به یک پاراگراف کوتاه و در زیر لینک های قابل کلیک آبی رنگ در یک صفحه نتایج جستجو (SERP) ظاهر می شونددر گذشته سیاست گوگل بر این بود که متا تگ توضیحات را در رتبه سایت تاثیر دهد ولی به تازگی اعلام کرد که این متا هیچ تاثیر مستقیمی بر روی سایت ندارد. یعنی گوگل می گوید متا تگ توضیحات به طور غیر مستقیمی بر رتبه سایت شما تاثیر گذار است. در ادامه بیشتر در مورد این موضوع توضیح خواهیم داد.

  • کد نمونه توضیحات متا :
  • Head>>
  • <meta name=”description” content=”> این یک کد نمونه برای متا تگ است. و در جهت نمایش در صفحه نتایج موتورهای جستجو استفاده می شود
  • </head>

طول بهینه برای توضیحات متا یا متا تگ توضیحات

متا تگ توضیحات میتواند هر طولی داشته باشد ولی سیاست گوگل بر این است که طول متا حدودا 70 الی 80 کاراکتر باشد، و به کاربران خود پیشنهاد می کند که متای تان بین 50 تا 160 کاراکتر باشد، و نباید بیشتر از حد مجاز گوگل فراتر رود؛ چون اگر بیشتر باشد گوگل بعد از این حد تعیین شده نقطعه چین … خواهد زد. در گذشته نه چندان دور گوگل اعلام کرد که طول متا باید 160 تا 180 کاراکتر باشد تا کاربر تمام آن را بتواند مشاهده کند، ولی در تغییرات جدیدی که به تازگی ارائه داد محدودیتی را برای طول این متا قایل نشد این به طور رسمی از طرف گوگل اعلام شد. شما باید سعی کنید متا را جذاب و ترغیب کننده بنویسید تا احتمال کلیک کاربران را افزایش دهید.
ناگفته نماند، گوگل در اپدیت جدیداش اعلام کرده که هیچ محدودیتی را برای تگ توضیحات در نظر نگرفته است. Danny Sullivan مدیر ارشد جستجوی گوگل در توییتر خود اعلام کرد،این متا در نتایج گوگل بیشتر از 320 کاراکتر نخواهد بود. در توییت خود گفته فعلا به فکر تغییر در  متا خود در صحفه تان نباشید گوگل خودش این کار را انجام خواهد داد.

طول بهینه برای توضیحات متا یا متا تگ توضیحات

قالب یا فرمت بهینه متا تگ توضیحات

متای شما باید خوانا، واقعی، قابل فهم، و جذاب باشد تا باعث شود کاربرانتان برای کلیک کردن بر روی سایتتان جذب شوند. یکی از مهمترین فاکتورها در رتبه بندی سایت ها داشتن متای این گونه می باشد. به عبارت دیگر در سئو شدن سایت تاثیر بسزایی دارد. به این ترتیب گوگل تگ توضیحات را بررسی و مطالعه می کند و سایت شما را دسته بندی خواهد کرد و سایتی پیروز است که توضیحات متای خود را با کلمات صحفه خود مطابقت دهد و کاملا مرتبط باشد تا گوگل ارزش گذاری را بر این اساس انجام دهد. البته نقش اصلی متا تگ توضیحات در افزایش نرخ کلیک (click-through rate) وب سایت می باشد. وقتی شما کلمه ای را در گوگل جستجو می کنید، لیستی از صحفات را برایتان می آورد؛ که ضمن اینکه تیتر یا عنوان را برایتان نمایش می دهد، متنی هم در زیر عنوان و تیتر نمایش داده می شود که این متون معمولا از همان متا آورده می شوند.

توضیحات متا شما باید خوانا، واقعی، قابل فهم، و جذاب باشد نکته: از عوامل تاثیر گذار که بر رتبه سایت شما نرخ پرش یا بانس ریت (Bounce Rate) است. بانس ریت یعنی درصد نرخ خروج افراد از سایت شما که بلافاصله بعد از ورود به صحفه شما خارج می شوند، هر چقدر این نرخ بیشتر باشد توضیحات متای شما با آنچه که در سایت تان دارید، متفاوت است و در رتبه شما تاثیر منفی خواهد گذاشت.

نکاتی برای بهتر کردن سئوی متا تگ توضیحات

در این بخش نکاتی را برای بهینه سازی این متا و بالا بردن نرخ کلیک CTR برایتان شرح داده ایم:

کپی تبلیغات متقاعد کننده بنویسید

یکی از کاربردهای فراوان تگ توضیحات کپی تبلیغات می باشد. اگر قصد کپی تبلیغات را دارید باید طوری بنویسید که خوانندگان را از نتایج  صحفات گوگل SERP به سوی وب سایت خود بکشانید. از این رو یکی از مهمترین و کارآمدترین بخش های بازاریابی اینترنتی است. باید سعی کنید توضیحات متای خود را خوانا و متقاعد کننده با استفاده از کلمات کلیدی مهم، تا بر روی نرخ کلیک وب سایتتان click-through rate تاثیر بگذارد. اگر می خواهید نرخ کلیک وب سایت خود را بالا ببرید، به این نکته مهم توجه کنید که گوگل و موتور های جستجو آن کلمات کلیدی را که در توضیحات متای خود به کار برده اید را اگر با جستجوی کاربران همخوانی بیشتری داشته باشد؛ در توضیحات متای شما درشت و bold نشان می دهد.

توضیحات متا خود را خوانا و متقاعد کننده با استفاده از کلمات کلیدی مهم به کار ببریدهر چه قدر یک نوشته درشت تر نشان داده شود، به صورت ناخودآگاه چشمان کاربران را به سوی محتوای شما جلب خواهد کرد. با این اوصاف، باید تا جایی که امکان دارد توضیحات متای خود را با شرایط و قوانین موتورهای جستجو مطابقت دهید و با معیارهای گوگل تنظیم شده باشد.

از استفاده کردن توضیحات متا تکراری بپرهیزید

مانند تگ های عنوان، توضیحات متای خود را منحصر به فرد بنویسید و تکراری نباید باشند. اگر این مسلئه مهم را رعایت نکنید اثرات منفی بر روی سایتتان خواهد گذاشت و ممکن است در نتایج صحفات موتورهای جستجو SERP چنین مشکلاتی برایتان پیش بیاید.

همان طور که در تصویر پایین مشاهده می کنید.

از استفاده کردن توضیحات متا تکراری بپرهیزیدیک راه بسیار کاربردی برای جلوگیری از تکراری شدن این متا، باید برای نوشتن توضیحات متای خود از یک روش برنامه ریزی شده و دینامیک استفاده کنید. اگرچه هیچ جایگزینی برای توضیحات متای اصلی که برای هر صحفه می نویسید، وجود ندارد.

از استفاده کردن علامت نقل قول دوتایی بپرهیزید

شما باید تمام کاراکترهای غیر الفبایی که در کد نویسی توضیحات متای خود به کار برده شده را پاک کنید؛ علامت نقل قول «»هم یکی از این کاراکترهای غیر الفبایی است که اگر از آن در HTML توضیحات متای خود استفاده کنید، هنگام نمایش آن در SERP گوگل از همان نقطه‌ای که از این علامت استفاده کرده‌اید، نوشته شما را قطع خواهد کرد. حال اگر در جایی از نوشته ‌تان استفاده از علامت نقل قول ضروری است، باید به جای دوبار استفاده کردن از علامت نقل ‌قول، از مشخصه (HTML entity name; & یا ; entity_number&#) استفاده کنید. با این ترفند دیگر مطلب شما در SERP قطع نخواهد شد.

گاهی ننوشتن متا تگ توضیحات مشکلی ندارد

باید نهایت سعی و تلاش خودتان را برای نوشتن توضیحات متای خوب بکنید؛ تا موتورهای جستجو نتوانند یک صفحه وب داده شده را خراب کنند. اما همیشه اینطور نیست.

باید نهایت سعی و تلاش خودتان را برای نوشتن توضیحات متای خوب بکنیدبرای نوشتن توضیحات متای خود از قوانین سرانگشتی پایین استفاده کنید:

  • اگر صفحه وب سایتتان برای یک تا سه اصطلاح یا عبارت پرجستجو هدف گذاری کرده اید، توضیحات متای خودتان را بنویسید، سعی کنید نوشته ‌تان همان عبارات هدفی را که کاربران در کوئری جستجو سرچ میکنند، باشد.
  • اگر صفحه ‌وب سایتتان ترافیک long-tail  (سه یا بیش از سه کلمه کلیدی) را مورد هدف قرار داده اید، بهتر و هوشمندانه‌ تر این است که به  موتورهای جستجو اجازه دهید خودشان توضیحات متای تان را پر کنند.
  • دلیل این قضیه بسیار ساده است. همیشه کلمات کلیدی و عبارات دیگری که کاربران بیشتر جستجومی کنند این امکان را به موتورهای جستجو می دهند که متا تگ توضیحات را به سمت خود بکشانند و آنها را به معرض دید کاربر بگذارند.
  • نکته: یک وبمستر باید توضیحات متای خود را در کد صحفه بنویسید و آنچه که برای نوشتن انتخاب می کند می تواند؛ واقعاً از میزان ارتباطی که موتورهای جستجو به صورت طبیعی ایجاد می‌کنند، بکاهد.

اگر عمدا متا را نادیده بگیرید

یک نکته مهم را در ذهن داشته باشید، شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک عمدتا از توضیحات متای صفحات استفاده می کنند؛ به جای توضیحاتی که در هنگام اشتراک ‌گذاری مطالب بر روی سایتشان استفاده می‌شود. اگر توضیحات متای خودتان را ننویسید، سایت‌های اشتراک ‌گذاری اجتماعی اولین متنی که پیدا خواهند کرد را قرار می‌دهند. اولین متنی که بر روی صحفه شما ظاهر میشود، ممکن است افرادی که از طریق شبکه‌ های اجتماعی با محتوای شما تعامل و ارتباط برقرار کنند، ولی با تجربه کاربری  UX خوبی مواجه نشوند.

  • آگاه باشید: موتورهای جستجو همیشه از توضیحات متای شما استفاده نمی‌کنند

در بعضی موارد ممکن است موتور‌های جستجو توضیحات متایی که توسط وبمستر در کد HTML صفحه آمده است را نپذیرند. نمی توان به طور قطع بگوییم این مشکل کی پیش خواهد آمد ولی می‌توان گفت اصولاً زمانی این اتفاق میفتد که گوگل فکر کند اینمتا تگ توضیحات نمی‌تواند به طور کامل سودمند باشد و به درد کاربر بخورد یا پاسخ پرسش‌های کاربران را بدهد. اگر این مشکل ایجاد شود گوگل ریچ اسنیپت snippet (اطلاعات اضافی که در نتایج جستجوی گوگل به کاربران نشان داده می شود) را که مطابقت بیشتری با پرسش‌های کاربران داشته باشد، انتخاب می‌کند.

منبع:https://moz.com/learn/seo/meta-description

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
4 (1 رای)
2 دیدگاه