بک لینک چیست؟

بک لینک چیست؟

بک لینک چیست؟ 600 500 تحریریه همیار ما

چرا بک لینک برای سئو سایت اهمیت دارد؟

اگر شما تا قبل از این از بک لینک استفاده نکرده اید؛ یا برای مدت کوتاهی از آن استفاده کرده اید؛ سعی می کنیم آنچه را که باید در مورد بک لینک بدانید و چقدر در سئو و بهینه سازی سایت اهمیت دارد توضیح بدهیم. اول از هر چیزی باید به این نکته بسیار مهم اشاره کنیم هر چقدر از دیگر سایت ها بک لینک داشته باشید نشانه اعتبار سایت تان است، گوگل به این اعتبار امتیاز مثبتی مانند رتبه بهتر، افزایش نرخ کلیک و غیره می دهد. امروزه ایجاد یک بک لینک با کیفیت تاثیر زیادی بر روی پیشرفت شما در محیط آنلاین دارد. پیاده سازی یک سری عملیات منظم و هدفمند امری ضروری است در این مقاله ما سعی کردیم، تا گام موثری به مسیری درست و سریع دست یابید.چرا بک لینک اینقدر اهمیت دارد ؟به بک لینک، لینک ورودی (inbound) هم گفته میشود، یعنی لینکی که شما در سایت تان می سازید در سایت دیگری وجود دارد. اصلا نگران نباشید در ادامه ما بیشتر توضیح می دهیم و بیشتر متوجه می شوید. اگر قصد طراحی سایت دارید موضوع بک لینک و به دنباله آن یعنی سئو دارای اهمیت فراوانی است و دغدغه ی بسیاری از سایت سازان است و هم چنین در دنیای اینترنت از مسائل مهم به شمار می آید.

بک لینک چیست؟ و چه تاثیری در سئو دارد؟

اگر در دیکشنری جستجو کنید معنای بک لینک را اینگونه تعریف کرده است :

بک لینک چیست؟ معنی بک لینک در دیکشنریبک ‌لینک یک لینک خروجی از یک صفحه به صفحه دیگر است. بک لینک راه ارتباطی میان دو سایت برای دسترسی سریع کاربر به اطلاعات بیشتر می باشد. کلا یکی از اصول اولیه سئو ساخت بک لینک در سایتتان می باشد به جرات میتوانم بگوییم اگر بک لینک نداشته باشید سئو هم نخواهید داشت پس این دو موضوع مکمل و پشتیبان هم دیگر اند.
به عبارت دیگر، نشانه هایی از رضایتمندی کاربران از یک سایت به موتورهای جستجو به حساب می آید. اگر سایت های زیادی به یک وبسایت و یا یکی از صحفات آن وبسایت لینک دهند، موتورهای جستجو اینطور می فهمند که محتوای داخل آن وبسایت دارای مطالب با ارزش و پر اهمیتی است، و شرایط حضور در صحفه اول و رتبه بهتری دارند.

توصیه های مهم در مورد بک لینک

بنابراین به دست آوردن بک لینک ها اثر مثبتی در نمایش سایتتان در موتور های جستجو و رتبه آن خواهد داشت. می توانید با کمی دقت و حوصله و مطالعه در مورد بک لینک این گونه بک لینک ها را بسازید و باعث موفقیت رتبه گیری سایتتان و سئو آن شوید. هیچ موقع سعی نکنید سایتتان را با بک لینک بمباران کنید این کار کاملا اشتباه است؛ چون گوگل سیاست های کم کردن بک لینک را در پیش دارد، سیاست جدید گوگل در مورد بک لینک این است که به کیفیت نمره خوبی می دهد نه کمیت.
اگر قصد دارید از روش های غیر عادی و اسپم تعداد زیادی بک لینک در سایتتان بسازید، مطمئن باشید از طرف گوگل پنالتی خواهید شد. در نتیجه اگر می خواهید در موتورهای جستجو بهتر دیده شوید از کیفیت بک لینک هایتان غافل نشوید. چیزی که بیشترین تاثیر رو در سئو سایتها دارد، وبلاگ نویسی و بروزرسانی مطالب و انتشار لینک مطالب در شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک و گوگل پلاس هست. در دیگر مقاله ما در مورد تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو توضیح داده ایم.

گرفتن و دادن بک لینک

گرفتن بک لینک یک جزء بسیار مهم از سئو خارج از سایت (off-site) است. گرفتن یا کسب بک لینک، لینک سازی یا لینک بیلدینگ گفته می شود. همه بک لینک ها از نظر ارزش یکسان نیستند بعضی از آنها ارزش دارند و بعضی ها فاقد ارزش اند. بک لینک های (Follow ) فالو از سایت های معتبر و محبوب و با ارزش بالا، رایج ترین بک لینک ها هستند. در حالی که، بک لینک از سایت های با ارزش پایین و محبوبیت کم (bad neighbor) و احتمالا اسپم، تاثیرشان برعکس بک لینک های فالو می باشد.
اگر چه بک لینک های فالو، اعتبار صحفه را به مقصد لینک ها می دهند، که این مسئله چیزی از ارزش بک لینک های (no follow) نو فالو کم نمی کند. وجود بک لینک های نو فالو در وبسایت های معتبر باعث میشود بک لینک ها طبیعی به نظر برسند و اسم تجاری و برندینگ سایتتان را افزایش دهند.

گرفتن بک لینک به موتورهای جستجو میفهماند که سایت تان دارای اعتبار می باشدبک لینک هایی که برای سایت خودتتان درست می کنید، از نظر ارزش و اعتبار متفاوتند، زمانی که شما به یک سایت دیگری لینک می دهید، عواملی مانند ( اعتبار صحفه (page authority) محتوا، قابلیت دسترسی موتور های جستجو) و انکر تکست انتخابی شما و فالو و نو فالو بودن لینک و دیگر متا تگ هایی (meta tags) که مرتبط با صحفه لینک تان هستند، می توانند تاثیر زیادی بر روی بک لینک داشته باشند.

اگر بک لینک نگیرید چه اتفاقی برای سایت تان می افتد؟

حالا که با مفهوم بک لینک و ارتباط آن با سئو آشنا شدید ذکر مواردی در اینجا ضروری است. اگر در سایتتان بک لینک معتبر نسازید عواملی مانند:
کاربر دیگر علاقه ای به سایت شما نخواهد داشت.
کاربران از سایت شما به عنوان یک سایت محبوب و با ارزش حساب نمی برند.
سئو شما باعث اختلال و کاهش چشمگیری خواهد داشت.
نرخ خروج کاربر از سایتتان بالا می رود که این به نوبه خود سئو شما را نابود می کند و رتبه سایتتان کاهش می یابد.
حالا نکته بسیار مهم این است که کیفیت بک لینک خیلی خیلی مهم است نه کمیت چون ارتباط مستقیمی با سئو دارد.
تا می توانید از نسخه پولی برای بک لینک استفاده نکنید، احتمالا از طرف گوگل پاندا جریمه خواهید شد.

نوشتن محتوای با کیفیت

تا حالا با عبارت بک لینک چیست؟ آشنا شدید الان وقت آن رسیده است تا در مورد موضوع بسیار مهمی حرف بزنیم. هر چقدر محتوای سایتتان را با کیفیت و با ارزش بنویسید راحتر و آسانتر می توانید از دیگر سایت ها بک لینک بگیرید. باید محتوا و مطالب تان را با واقعیت ها تطبیق دهید یعنی به سمت مطالبی بروید که با واقعیت های زندگی و دنیای اطراف سازگاری داشته باشد این کار باعث می شود افراد مطالب شما را به اشتراک بزارند که این خودش به معنای بک لینک است.

هر چقدر محتوای سایتتان را با کیفیت و با ارزش بنویسید راحتر و آسانتر می توانید از دیگر سایت ها بک لینک بگیریدهر چقدر افراد از مطالب شما لینک بگیرند، باعث افزایش اعتبار و ارزش و محبوبیت سایتتان می شود، که به نوبه خودش منجر به رتبه گیری در گوگل و تاثیر بسزایی در سئو تان خواهد داشت. لازم به ذکر است که از اشتراک گذاری مطالب خود در شبکه های اجتماعی غافل نشوید، این کار هم باعث می شود ترافیک سایتتان افزایش یابد و هم شانس گرفتن بک لینک از محتوایتان از طریق دیگر سایت ها افزایش یابد.

کامنت گذاری

کامنت ها منابع خوبی برای گرفتن بک لینک هستند. افرادی که لینک فالو به سایت شما می دهند شروع به کامنت گذاری مرتبط در فروم ها و وبلاگ ها کنید. تحقیقات نشان داده است که لینک های آن فالو تاثیری در سئو ندارند فقط در زمینه برندینگ می توانند مفید و با ارزش باشند.

بررسی بک لینک های رقبا

بک لینک گرفتن می تواند کار وقت گیری باشد. اغلب سایت های نو پا، نمی دانند که لینک سازی را باید از کجا شروع کنند، اگر این کار برای شما هم اتفاق افتاد اصلا نگران نباشید با بررسی کردن سایت رقبا شما می توانید این مشکل را حل کنید. شما باید بفهمید که رقبا در کجاها بک لینک دارند، و چه کلمات کلیدی را به کار برده اند، که باعث رتبه گیری آن ها شده است، با این کار می توانید مسیر لینک سازی خود را به سرعت پیش ببرید و شروع خوبی داشته باشید. با ابزاری مانند (Open Site Explorer) می توانید لینک های رقبا را شناسایی کنید.

مواردی که ما پیشنهاد نمی کنیم

  • در سایت هایی که تبادل لینک دارند ثبت نام نکنید.
  • هیچ موقع سعی نکنید با زیاد کردن لینک گوگل را فریب دهید.
  • لینک هایتان را در چت روم ها و تشکل های صعنتی قرار ندهید.
  • از ساخت بک لینک در دایرکتوری ها و همچنین از روش های اتوماتیک در ثبت سایت در دایرکتوری ها بپرهیزید.

امید واریم این مقاله کمک بسیار خوبی برایتان به ارمغان بیاورد و روش ها و ایده های خوبی برای گرفتن بک لینک به دست بیاورید. اگر تجربه ساخت بک لینک دارید می توانید در بخش کامنت ها برای ما و خوانندگان نظرتتان را بنویسید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)
2 دیدگاه