نکات مهم کسب و کارهای اینترنتی در قالب ۱۴ کلید طلایی!

نکات مهم کسب و کارهای اینترنتی در قالب ۱۴ کلید طلایی!

نکات مهم کسب و کارهای اینترنتی در قالب ۱۴ کلید طلایی!

نکات مهم کسب و کارهای اینترنتی در قالب ۱۴ کلید طلایی! 850 250 تحریریه همیار ما

امروز با توضیح و ارائه‌ی نکات مهم کسب و کارهای اینترنتی شما را در رشد و گسترش کسب و کارتان کمک و همراهی می‌کنیم. چهارده تکنیک برتر زیر را با دقت بخوانید و سعی کنید در مراحل مختلف اجرا کنید؛ برای اطلاع از نکات بیشتر می‌توانید به دیگر مقالات ما دراین زمینه رجوع کنید.

۱- تکنیک مخاطبان سفید و خاکستری

صفحاتی با هزاران فالوئر و دنبال‌کننده، اما تعداد اندکی لایک و کامنت! وقتی نمی‌توانید از دنبال‌کننده‌هایتان بهره‌وری و بازخورد کافی بگیرید، خیل عظیم فالوئرهایتان تنها عددی بی‌مصرف در بالای صفحه‌ی مجازیتان است؛ ما به این دسته از مخاطبان، خاکستری می‌گوییم؛ چه در فضای مجازی و چه در محیط‌های حقیقیِ کسب و کار به دنبال مخاطبین با ارزش و قابل سرمایه‌گذاری باشید، باید بتوانید مخاطبانی مستعد خرید و دریافت خدمات جذب کنید تا پس از صرف سرمایه و نیروی لازم، آن‌ها را به مشتریان آماده‌ی خرید تبدیل کنید و متناسب با بودجه‌ی هزینه شده، از آن‌ها بهره‌برداری کنید؛ در مقابل، این دسته از مخاطبان را دسته‌ی سفید می‌نامیم.

تکنیک مخاطبان سفید و خاکستری

در اولین قدم سعی کنید کاربرانی که به حوضه‌ی کاری شما علاقه‌مند و مرتبط هستند را پیدا کنید، در واقع آن‌ها ذاتاً مشتریان بالقوه‌ی شما هستند، کافیست با برنامه‌ریزی صحیح آن‌ها را به مشتریان بالفعل خود تبدیل کنید و محصولات خود را به آن‌ها بفروشید؛ در قدم بعد به قدرت مالی مخاطبانتان توجه کنید، اینکه آن‌ها تا چه میزان توانایی خرید و دریافت محصولات شما را دارند نیز از نکات مهم مشاغل اینترنتی است؛ این علاقه و ارتباط باعث می‌شود محصولات و خدمات شما را با اشتیاق بیشتری پیگیری کنند.

۲- تکنیک قیف‌سازی با شبکه های اجتماعی، یکی از نکات مهم کسب و کارهای اینترنتی

تعداد کاربران اینترنت در ایران چهل و یک میلیون نفر را رد کرد. بازاری به وسعت میلیون‌ها نفر و پتانسیلی برای صدها کسب و کار اینترنتی موفق در ایران. دروازه‌های ورود به این بازار پر درآمد، شبکه‌های اجتماعی‌ست؛ شبکه‌های اجتماعی و صفحات مختلف اینترنتی می‌توانند مانند یک قیف برای جذب مشتری و مخاطب به سایت شما کمک کنند. سعی کنید از این قیف برای هدایت کاربران به سایت و سپس قلاب کردن آن‌ها استفاده کنید. در ادامه تکنیک قلاب کردن را شرح می‌دهیم.

۳- تکنیک قلاب کردن

در مقالات گذشته به تکنیک قلاب کردن اشاره کرده بودیم؛ در اینجا آن را به عنوان یکی از نکات مهم کسب و کارهای اینترنتی برای شما توضیح می‌دهیم. اصطلاح قلاب کردن هنگامی به کار می‌رود که با استفاده از روش‌های مختلف بتوانید چیزی را نزد خود نگه‌دارید.

تکنیک قلاب کردن مشتری

یکی از این روش‌ها، ارائه‌ی پیشنهادهای ویژه است. وقتی کاربران وارد سایتتان شدند، با پیشنهادهای هیجان‌انگیز و خدمات رایگان آن‌ها را به بیشتر ماندن تشویق کنید، سپس با گرفتن اطلاعاتی مثل نام، ایمیل و شماره تماس ویدئوهای تبلیغاتی و یا تخفیفات چند درصدی را به ایمیل یا به صورت پیامک به موبایلشان ارسال کنید، به این ترتیب پس از هر بار استفاده از تکنیک‌های قیف و قلاب، تعداد زیادی از کاربران را به مخاطبان اصلی خود تبدیل کرده‌اید.

۴- مشتری با مشتری فرق می‌کند‍!

همان‌طور که اثر انگشتان دو فرد با هم تفاوت دارند، آرزوها، تصورات، خواسته‌ها واندیشه‌هایشان هم با هم متفاوت و مختلف است و همین موضوع دلیل محکمی‌ست تا هر مشتری را خاص و ویژه ببینید و به‌طور خاص و ویژه بررسی کنید. در ملاقات با مشتری‌هایتان، تمام وقت از خودتان تعریف نکنید؛ نکته‌ی مهم تجارت‌های آنلاین این است که اجازه دهید مشتری‌هایتان تصوراتشان را از محصول یا خدماتی که انتظار دریافتش را دارند بیان کنند، نیازهایشان را با شما درمیان بگذارند تا راحت‌تر به خواسته‌هایشان پی ببرید. از آن‌ها سوال بپرسید تا اطلاعات بیشتری راجع‌به علاقه‌مندی‌ها و محصول مد نطرشان داشته باشید، اینگونه راحت‌تر می‌توانید خدماتی متناسب و مربوط را برای ایشان فراهم کنید و خواسته‌ی مشتری و خدمات ارائه شده انطباق بیشتری با هم دارند و درنتیجه رضایت حداکثری مشتری‌ها را جلب می‌کنید.

۵- تکنیک تمرکز نقطه‌ای از نکات مهم کسب و کارهای اینترنتی

تکنیک تمرکز نقطه‌ای از نکات مهم کسب و کارهای اینترنتی

«باید به همه‌ی مردم بفروشم!». یکی از رایج‌ترین اشتباهات آشکار در بین مدیرانی که فکر می‌کنند نکات مهم کسب و کارهای اینترنتی را می‌دانند همین مورد است؛ ممکن است با حرص و ولع، پیش فرض مخاطبان خود را تمام مردم یک جامعه قلمداد کنید و سعی داشته باشید محصول یا خدماتتان را به تمام گروه‌ها و اقشار سنی بفروشید؛ این تفکر اشتباه است؛ نمایندگان یکی از برندهای چای تازه وارد شده به ایران که فروشگاه اینترنتی‌ای نیز راه‌اندازی کرده بودند، همیشه از میزان فروش و جایگاه نامطلوب خود در بازار ایران اظهار گلایه و ناراحتی می‌کردند، وقتی از آن‌ها پرسیده شد که دقیقا کجا و به چه گروهی قصد فروش چای دارند، آن‌ها همه‌ی مردم را مخاطبین خود معرفی کردند، با این استدلال که همه‌ی مردم ایران چای می‌خورند. در نقض این جمله همین را بگویم که سنگ بزرگ علامت نزدن است! سرمایه و نیروی شما نامحدود و بی‌کران نیست که آن را بین همه‌ی افراد به یک قسمت مساوی تقسیم کنید، شما دارای مقدار محدودی نیرو، سرمایه و زمان هستید پس باید آن را جایی هزینه کنید که از بازدهی بالای آن اطمینان داشته باشید، اگر فرض کنیم کالا یا خدمات شما برای تمام افراد جامعه قابل استفاده باشد، باز هم نمی‌توان مدعی شد که این محصول برای همه‌ی آن‌ها به یک اندازه مهم است و در اولویت قرار دارد؛ شاید همه‌ی مردم ایران چای مصرف کنند اما وضعیت معیشتی همه‌ی آن‌ها آنقدر عالی نیست که خرید چای از یک برند گران و لوکس خارجی جزئی از اولویت‌های مهم و اولشان باشد، به همین دلیل ما تکنیک تمرکز نقطه‌ای را به شما پیشنهاد می‌کنیم، برنامه‌ی فروش خود را در قسمت خاصی از بازار متمرکز کنید.

۶- استمرار در تبلیغات

یکی از روش‌های ماندگاری در اذهان عمومی، استمرار در تبلیغات است؛ به محض ورود به خطه‌ی شمال کشور، با بیلبوردهای جور و واجور و متعدد کلوچه‌ی نادری رو به رو خواهید شد. این برند کلوچه سازی، فقط به کیفیت و قدمت خود اکتفا نکرده است، بلکه با تبلیغات مستمر، حتی در بین قشر جوان و نوجوان نیز مشهور و محبوب است، سان‌استار از دیگر برندهای مواد غذایی‌ست که با هزینه‌های تبلیغاتی کلان و بیلبوردهای متعدد در سطح کشور، توانست در زمانی کوتاه جایگاهی معقول و پردرآمد کسب کند؛ این‌ها نمونه‌هایی از کسب و کارهای فیزیکی است و نمونه‌های موفق مارکتینک آنلاین نیز در حوضه‌ی تبلیغات، عملکرد قابل تحسینی داشته‌اند؛ برای مثال، در زمان شروع فعالیت اپلیکیشن آپ(آسان پرداخت)، برای تبلیغ این برنامه در چند سریال پر بیننده‌ی تلویزیونی بازیگران فیلم به مزایای این اپلیکیشن اشاره کرده و از آن استفاده کردند، یا نمونه‌ی آشکار این نوع تبلیغات، اپلیکیشن‌ روبیکا یا هف‌هشتاد است که به‌طور همزمان در چند برنامه‌ی پر بیننده و محبوب صداوسیما حضور داشته و هرشب ناخواسته اسم آن‌ها را می‌شنوید و شاهد تبلیغات آن هستید. استمرار و پافشاری در تبلیغ یک برند، آن اسم را در ذهنتان حک می‌کند و در ناخودآگاهتان اعتماد می‌آفریند، لذا در هنگام خرید و دریافت خدمات راحت‌تر به سمت چیزی که بارها دیده و شنیده‌اید جذب می‌شوید، ازاین رو استمرار در تبلیغات را یکی از نکات مهم کسب و کارهای اینترنتی می‌دانیم.

7) تکنیک بهینه سازی ارتباط با مشتری

تا چندی پیش، کاندیداهای شورای شهر و مجلس شورای اسلامی برای جلب اعتماد مردم و کسب رأی، جلسات و همایش های متعدد سخنرانی برگزار میکردند. که امروزه این روش کارکرد مطلوب خود را از دست داده است. امروزه مشاوران سیاسی پیشنهاد می کنند برای أخذ رأی بیشتر، کاندید مورد نظر باید ارتباط مستقیم و تک به تک با افراد ایجاد کند زیرا که در این حالت شخص احساس نزدیکی و مورد توجه ویژه بودن می کند. اینکه به کاندید خود نزدیک است و می تواند مشکلاتش را آسان و راحت با او در میان بگذارد، اعتماد او را جلب می کند.

تکنیک بهینه سازی ارتباط با مشتری

حال تصور کنید چنین کسب اعتمادی چقدر می تواند در نکات مهم کسب و کارهای اینترنتی دارای اهمیت باشد.سعی کنید ارتباطی نزدیک با مشتریان و مخاطبان تان داشته باشید.اینکه برای آنها در دسترس هستید و براحتی می توانند با شما در ارتباط باشند، شما را معتمد تر نشان می دهد.در وب سایت یا اپلیکیشن کسب و کار الکترونیکی خود، راه های ارتباطی متعددی برای پاسخگویی به مشتری هایتان داشته باشید.افراد پاسخگو را برای این کار آموزش دهید  تا برخورد مناسبی با تماس گیرنده داشته باشند و بتوانند با اطلاعات لازم مشکل او را حل کنند.

8) تکنیک شبکه سازی، نکته ای مهم درکسب و کار های اینترنتی

شبکه سازی یا زنجیره ی ارتباطی، به معنای گسترش دامنه ارتباطات و داد و ستد یک کسب و کار با دیگر فعالان حوزه ی مربوطه است. این تکنیک به شما کمک می کند تا دوستان و حامیان زیادی در بازار مشاغل اینترنتی پیدا کنید. این دوستی ها می تواند در زمینه های مختلفی برای بهبود کیفیت کارتان به شما کمک کند.

شاید مهم ترین آنها، معرفی و شرح کسب و کار شما توسط این فعالان، و سپس جذب تعدادی مشتری از کاربران و مخاطبین آنهاست.

9)یک معرفی نامه ارزشمند تهیه کنید

بخش مهمی از ارزیابی یک کسب و کار خوب،مربوط به طرح های اجرایی و موفقیت های گذشته ی آن است. یک کاتالوگ مناسب با طراحی زیبا از پروژه های قدیمی و انجام شده خود تهیه کنید که در آن به نقاط قوت و مثبت کارتان اشاره شده باشد.مثلا اگر سال گذشته رکوردی در زمینه فروش یا جذب مشتری داشته اید، آن را ذکر کنید.

یا اگر با شرکت و گروه معتبری  همکاری داشته اید، یک امتیاز مثبت برای تجربه شما محسوب می شود.در این کاتالوگ، رزومه و عقبه ی خود را به خوبی معرفی کنید.

10) متمایز بودن،مهم ترین نکته کسب و کارهای اینترنتی

تمایز و خلاقیت، دو عنصر جدا نشدنی در ایجاد تفاوت های چشم گیر! تقریبا می توان ریشه هر تمایزی را در خلاقیت و نوآوری جست و جو کرد. زیرا ذات تمایز، متفاوت بودن با همگان است و این تفاوت، خلاقیت و نو بودن را می طلبد.

برندها و مشاغل اینترنتی موفق، این نکته مهم را در تمام سطوح و مراحل مختلف کسب و کارشان به کار می گیرند.اخیرا بانک آینده با هشتگی به نام کمپین لبخند بزن، سعی می کند به کودکان کار کمک کند.تمایز این تبلیغ خاص ، استفاده از هشتگ در جهت کاری خیر و اجتماعی است. به این طریق، گسترش این هشتگ اختصاصی و در نتیجه تبلیغ همراه آن،راحت تر در صفحات بیشتری فراگیر می شود.

متمایز بودن،مهم ترین نکته کسب و کارهای اینترنتی

تمایز در بسته بندی یا حتی ارایه یک کالا نیز، از مهم ترین تفاوت یک کسب و کار به حساب می آید. رسنو ، اپلیکیشنی ست که به تازه وارد بازار شده است و برای ارایه تبلیغات مشاغل مختلف، روش جالب و متفاوتی را برگزیده است.در رسنو کاربران با مشاهده هر تبلیغ مقداری پول دریافت می کنند و این تشویقی ست برای مشاهده بیشتر تبلیغات موجود در این اپلیکیشن.از طرفی صاحبان کسب و کارهای مختلف، علاقه مند هستند که تبلیغ کار خود را در جایی مانند رسنو که دیده شدن در آن حتمی است قرار دهند و این یک تمایز شگرف در روش ارایه است.

متمایز بودن موضوع مفصلی ست که در مقاله ای جداگانه آنرا به تفصیل شرح خواهیم داد.

11)تکنیک آپا،نکته ایی مهم در کسب و کار های اینترنتی

تکنیک فوق العاده جذاب آپا ( آ ، پ ، ا ) که شامل سه بخش : آینده نگری، پلن های جایگزین و استراتژی خروج است، در هر سه بخش به اهمیت و ضرورت توجه به آینده می پردازد. باهم هر سه بخش را مرور می کنیم.

آینده نگری: پس از شروع و رعایت نکات مهم کسب و کار های اینترنتی، وقت آن رسیده است که جا پای خود را در این مسیر پرفراز و نشیب محکم کنید و به آینده نیز توجه ویژه داشته باشید.شاید اولین موردی که به ذهن تان برسد سود آوری بالا در گام های پیش رو باشد. این موضوع مستلزم انتخاب نام، دامنه فعالیت و حوزه ی کاری مناسب است. فرض کنید صاحب یک فروشگاه اینترنتی آنلاین هستید که فقط لوازم آرایشی، بهداشتی می فروشد. پس از مدتی کسب و کارتان رونق می گیرد و تصمیم می گیرید که علاوه بر لوازم آرایشی، محصولات دیگری نیز در سایت تان بفروشید. طبیعی است که نام برند و وب سایت شما می تواند به عنوان یک عامل جاذب یا دافعه در این ماجرا اعمال نفوذ کند.

یعنی اگر نام برند یا دامنه فعالیت خود را محدود شده انتخاب کنید، در آینده برای گسترش و وسعت دادن به کسب و کارتان دچار مشکل خواهید شد. در انتخاب زمینه کاری و ارزیابی سود آوری آن، در هنگام شروع نیز تحقیقات گسترده ای داشته باشید.ممکن است ایده های شما در حال حاضر پول ساز باشند اما با بررسی و تحقیق متوجه شوید که در چند سال آینده، سودی عایدتان نمی شود. پس با حدس و تخمین نیازهای آینده، حوزه ی کاری تان را برای حال حاضر و چند سال پیش رو مشخص کنید.

پلن های جایگزین:قطعا شرایط و وضعیت متغییر بازار به شما اجازه نمی دهد که تمام برنامه ریزی های از پیش تعیین شده را اجرا و به مرحله ی اتمام برسانید.لذا همیشه برای تغییرات و شرایط نامطلوبی که ممکن است اوضاع و برنامه های شما را دستخوش تغییر کند اماده باشید.در هر مرحله، برای پشتیبانی از نقشه ها و راهبرد هایتان، پلن های جایگزین طراحی کنید.تا با دگرگونی های بازار غافلگیر نشوید.

استراتزی خروج: در دنباله نکات مهم کسب و کارهای اینترنتی و زیرکی برخورد با مشکلات و موانع ، باید یک سوپاپ اطمینان برای سرمایه تان تعبیه کنید. گاهی با تمام تلاش ها و زحمات، باز هم در یک حرفه و فعالیت شکست می خورید.

طبق آماری غیر رسمی از کسب و کارهای فعال در حوزه ی تجارت انلاین،حدود 50 درصد مشاغل اینترنتی ، پس از دوسال گذشت زمان از شروع کار، توانایی ادامه و پیشرفت را از دست می دهند. لذا از گردانه ی رقابت خارج شده و شکست می خورند.نباید خود را مصون و محفوظ از اینگونه خطرات بدانید. بلکه عاقلانه این است که برای اطمینان از کاهش ضربه های مالی و اقتصادی یک استراتژی خروج طراحی کنید. با داشتن یک استراتژی خروج برای موقعیت های بحرانی، متحمل ضرر و زیان کمتری خواهید شد و امید می رود که درصد اندکی از سرمایه خود را از دست بدهید.

12) تکنیک مدیرهای طبقه ای،از نکات مهم کسب و کارهای اینترتی

بعنوان رییس یا راهبر یک مجموعه  فعال در حوزه ی وب مارکتینگ آنلاین،باید کارمندان و زیر دستان خود را به میرهایی کوچک ، در طبقات پایین ترسازمان تان تبدیل کنید.از هر کارمند خود یک مدیر کوچکتر بسازید. حتی از یک آبدارچی یا نگهبان ساده یک مدیر بسازید.

حتما می پرسید علت این کار چیست؟؟ واضح است که وازه مدیریت، در معنای خود حامل مفهوم مهم اختیار است. اختیار و آزادی عمل بیشتر، آنها را به افرادی مسیولیت پذیر که خود را صاحبان و دلسوزان مجموعه می دانند، تبدیل می کند؛ و باعث می شود آنها با تمام وجود در جهت اهداف و خواسته های شما قدم بردارند.

یکی از تفاوت های استخدام نیروی کار در ایران، در مقایسه با اروپا، ارزش دهی به کارکنان است.در شرکت های معتبر اروپایی و کشور های توسعه یافته جهان ، افراد را برای زمانی محدود به کار نمی گیرند. بلکه آنها را برای بازه های طولانی از عمرشان استخدام می کنند.این اطمینان خاطر از امنیت شغلی ، در رشد خلاقیت و ایده پردازی کارکنان یک مجموعه بسیار تاثیرگذار است. زیرا که آنها خود را عضوی از خانواده بزرگ سازمان حس می کنند و تمام توانشان را در جهت ارتقا محصولات به کار می گیرند.

13)قابل اعتماد باشید

شرکت آلمانی بوش، نمونه بارزی از این نوع تفکراعتماد جویانه و اجرای آن است. شعار معروف این کمپانی چنینن است:( بهتر است پول خود را از دست بدهیم ، تا اعتماد و اطمینان شما را.)

اینکه در بین مشتریان و مخاطبین مشاغل اینترنتی به اعتماد و اصالت شناخته شوید، یکی از مهم ترین نکات کسب و کارهای اینترنتی است.فرقی نمی کند دقیقا در کدام قسمت، بلکه شما می توانید در تمام بخش های ریز و درشت، در خدمت رسانی به مشتری هایتان به اعتماد سازی بپردازید.از فضای وب سایت گرفته تا فروش نهایی و کیفیت محصولات. برای مثال،درگاه پرداخت آنلاین سایت را همیشه چک کنید و آن را امن نگه دارید.سعی کنید در بسته بندی و ارسال کالای سفرش داده شده( مخصوص فروشگاه های اینرنتی) دقت نظر داشته باشید.

قابل اعتماد باشید!

یکی از دلایل تاخت و تاز برندهای معروف در قیمت گذاری، همین اثبات هویت و جلب اعتماد مشتری است.برخلاف تصور عموم ، مردم کم ترین قیمت را نمی خرند، بلکه توجیه پذیر ترین قیمت را می خرند! قیمت بالا در کنار اصالت،هویت و کیفیت، نکته ی مهم فروشگاه های اینترنتی معروف و برند است.

14)عملکرد پروژه ای،یکی از مهم ترین نکات کسب و کارهای اینترنتی

تقسیم و تفکیک امور مختلف از یکدیگرباعث می شود، راحت تر و منظم تر هر بخش را بررسی و تجزیه و تحلیل کنید.وقتی آشفتگی را از کارها  دور می کنید، با شفافیت و وضوح بیشتری مشکلات را تشخیص می دهید و طبیعتا آسان تر آنها را حل می کنید. همین عامل ، یکی از دلایلی ست که مدیران موفق مارکتینگ آنلاین، به عملکرد پروژه ای علاقه مند هستند و طرح ها و برنامه های مختلف کسب و کار خود را در پوشش پروژه های مجزا و تفکیک شده اجرا می کنند.

ابتدا میزان فروش محصول تان را در هر منطقه و قسمت از بازار هدف در قالب یک پروژه تعریف کنید.یعنی اهداف  طرح های تان را به وضوح مشخص کنید.اینکه چه میزان فروش و ارایه خدمات را در کدام قشر و گروه های مخاطبان تان در نظر دارید؟ حال برای این هدف برنامه ریزی کنید. هزینه های مالی این طرح چقدر است؟ و منابع تامین آن از چه راه هایی بدست می آید؟

باید بین انتظارات ذینفعان پروژه و و میزان سودآوری طرح، تناسب و هماهنگی ایجاد کنید. وقتی کارها را در قالب یک پروژه پیگیری می کنید، می توانید حداقل و حداکثر زمان انجام را تخمین بزنید و برای اجرای کارها، بازه ی زمانی تعیین کنید.این کار سرعت شما را چندین برابر می کند. سرعت در انجام و اجرای این پروژه ها از نکات مهم کسب و کار های اینترنتی ست که می تواند شما را از سایر رقبای حرفه ای تان جلو بیاندازد. با رعایت نکات بالا براحتی می توانید در امور اقتصادی نیز نظم و ثبات ایجاد کنید. برای مثال باید هزینه های مواد اولیه، هزینه های جاری و اگر محصولی تولید می کنید هزینه های تولید و انبار داری را کاملا زیر نظر داشته باشید و با بررسی و تحلیل هفتگی یا ماهیانه، توجیه اقتصادی پروژه را حفظ کنید.

شاید از دور ، شروع و پیشبرد یک کسب و کار اینترنتی سخت و زمان بر به نظر برسد اما…… آسیتین ها را بالا بزنید و وارد گود شوید. ریسک کنید، اینجا سراسر فرصت است.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
3 (3 رای)
1 دیدگاه
  • احمدرضا طونی نوامبر 8, 2018 در 02:05

    مقاله خوبی بود-تبریک به تیم همیارما
    من گزینه 6 و 7 رو از همه مهمتر میدونم.به نظرم بیشترین تاثیر را دارد.
    گزینه یک هم امروزه به یک ابزار تبدیل شده و باید همیشه در کنار بیزینس مجازی باشه